Hyviä vinkkejä operaatioon löytyi tuollaisesta videosta:
https://www.youtube.com/watch?v=Wrno17kP0Gc
Eli miinusnapa irti, hetken odottelu ja hommiin vaan:
Ovipahvin/kiinnikkeiden irroitukseen aivan mahtava työkalu tuollaiset pihdit:
BGS 3192, parin kympin hintaluokassa.
Lähtötilanne:
Peilikolmio lähtee yläreunasta kampeamalla:
Ruuveja löytyy sisäkahvasta ja SRS-muovin alta:
Sitten nuo inhottavat verhoilukiinnikkeet, jos on tuuria niin kaikki voi jäädä ehjäksi:
Sisäkahvan vaijeri pitää vapauttaa ja oven alareunan valo nyppäistä pois:
Solukumi (vai mikä lienee) revitään pois tieltä (tarttuu kyllä sitten myöhemmin takaisin, on kiinni ikitahmealla bitumi- tms. massalla):
Tiivistettä kun raottaa niin löytyy reikä... Sinne työnnetään T30 torxavain ja löysätään lukkomekanismi:
Huom kiristys ~90 astetta "enmuistakumpaansuuntaan" ja löysäys tietty päinvastoin. "Ruuvi", jota käännetään näkyy tuossa:
Sivubagin alareunan popniitit porataan pois (jotta avausvaijeri mahtuu pois sieltä alta), kuten myös takimmainen ikkunakisko. Tuollaisia sieltä löytyy (lukkolaitteen paikallaan pitävät pari torxiruuvia irroitettu näköjään tässä vaiheessa myös):
Kokoaminen sitten aikanaan onnistuu muuten vaikkapa Bilteman 4.8x7.1 alumiininiiteillä:
Kuskin puolella olisi riesana vielä lukkosylinterin irroitus, johon tarvitsee erikoispitkän 4 mm kuusiokoloavaimen. Vänkärin puolella minulla ei lukkosylinteriä ole, joten jatkamme suoraan seuraavaan vaiheeseen: Lukkoa alas, liitin irti:
Mahtuu kyllä:
Uudestakin lukkolaitteesta mekanismi löysälle (se aiemmin mainittu T30), tuossa vielä kuva samasta aiheesta:
Sitten sovittelemaan osaa paikoilleen... Sähköliitin kiinni ennenkuin työnnetään mekanismi loppuun asti. "Sormi" pujotetaan ulkokahvaan, siis silleen että se kahva vetää sitä sormea:
Laitetaan paikalleen ne pari ruuvia, joilla lukko pysyy ovipellissä kiinni. Vaijeri asetellaan kulkemaan sieltä sivubagin takaa... Kenties testaus että kaikki toimii mekaanisesti. Lienee syytä myös kytkeä akku hetkeksi ja viimeistään tässä vaiheessa testata myös sähköinen toiminta, ennen kuin enempää kasailee... Jos siitä ulkokahvasta ei meinaa tapahtua mitään, niin tarkista että muistit kiristää lukkomekanismin! (kuvat 10 ja 11)
Sitten kun kaikki varmasti toimii, niin puristetaan uudet popparit sivubagin alareunaan ja ikkunakiskolle:
Tuolleen laitoin tuon liukupalikan, meni ehkä oikein kun tuntuu toimivan:
Sprayvaseliinia tuli ruiskittua lukkolaitteeseen ja liukukiskoonkin... Niin, ja pesin ovea sisältä mitä yletin ja ruiskuttelin kotelosuojaa:
Kasaaminen päinvastaisessa järjestyksessä...