4032€ alkaa tuntuun edulliselta sen jälkeen kun on itse "halvalla" kasannut turbomopon ja saanut sen toimimaan
noille svedupelleillä on melkoinen kokemus tuosta hommasta ja siitä kannattaa maksaa ellei halua täydellistä sarjaa ceebbarin männistä tehtyjä tuhkakuppeja olohuoneen pöydälle.
tietysti toinen vaihtoehto on katsoa vaikka niiltä sivuilta mitä se paketti tulee maksamaan irto-osista ja miettiä saisko jostain vastaavaa halvemmalla.
paketti:
- turbo 6375
- bensapaineensäädin 600
- kooleri 1700
- turbon kansipahvi 990
- jäykemmät kytkinjouset 250
- turbolaipat 313
- ahtopainemittar 482
- ilmansuodatin 350
- blow off muovia 350
yht. 11410SEK = 1200€ ei pahoja hintoja ollenkaan, kuten kytkimen jouset.
tuosta puuttuu vielä ahtoputket, pakosarja + vaimennin, painekotelo kaasuttimille, kaasuttimien säädöt (suuttimet), öljyletkut turbolle ja miljoona pientä nippeliä. veikkaan että noihin voi upota sellainen 1000€ helposti.
nuo kun julistaa paikoilleen ja pistää mopon säätöihin niin taitaa olla oma hommansa. toisaalta jos arvelee 2000€ riittävän työpalkoiksi niin onhan sitten itse tehty turbomopo

Datsuni on mun ratsuni.