carburator electrics - sulake?

Vastaa Viestiin
Avatar
sv22
aktiivimeseläinen
Viestit: 1450
Liittynyt: 20.10.2010 19:24
Paikkakunta: Jyväskylä/Alahärmä

carburator electrics - sulake?

Viesti Kirjoittaja sv22 »

Tämmönenpä kysymys heräsi, mahtaako ko. sulakkeen takaa tulevaan sähköön liittyä minkäänmoista lämpöanturia? Tässä nyt jo oman aikansa tullu tapeltua hukkakipinän asennuksen kanssa, releen ohjausvirta kyseisen sulakkeen kautta, lämpimänä toimii moitteetta, kylmänä ei suostu starttaamaan, asetukset sun muut käyty läpitte nyt niin moneen kertaan että sieltä ei ongelman aiheuttajaa pitäisi löytyä.

Menee aiheen sivusta, mutta sähköt koetettu rakentaa uusiksi niinkin päin, että MS:n bensapumpun maaohjauksen kautta koettanut ohjata relettä, mutta jostain ihmeellisestä syystä lyö virtaa väärään suuntaan, enkä nyt enää jaksa uskoa että joka ikinen rele mitä on koittanut olis viallinen, diodilliset ja diodittomat.. Tarvii vaan laittaa rele paikoilleen, saman tien sulkee ittensä ja yleismittarilla maapuolelle antaa semmoset 7,5V. Huomattavaahan on se, että myös yleismittarilla kokeillessa SE EI MAADOITA jos autossa ei ole virrat päällä, eli maajohto itessään pelaa just niinkuin pitää.

EDIT: aikani ku mittailin, niin taitaa se sitteki ottaa jotenki maata tuon kautta, ihmettelen vaan et miten ihmeessä se ei piippaa maata vasten, mutta volttipuolella ku mittailee niin + navan ja ko piuhan välille antaa 11.8V, akkujännitteen ollessa 12.4V. Ei riitä ymmärrys enää.

Toinen kysymys siis kuuluu, minkä kautta virran ohjaus puolalle?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “W124 sähkö”