4-matic sohlaa...!

Vastaa Viestiin
Jatsi
Viestit: 41
Liittynyt: 26.1.2007 21:02
Paikkakunta: Urjala

4-matic sohlaa...!

Viesti Kirjoittaja Jatsi »

Morommoro!
300 TD 4-matic farkku -92 tuotu saksasta viime helmikuussa,
tänä syksynä 4veto alkoi sohlaan. 1 ja 5 navoista sain pitkin syksyä kuitattua sitä useemman kerran mutta nyt talvella alkoi tarve kuittaukseen tihentyä, valo muuten vilkkuu 9?! kertaa, vika koodit loppuu ymmärtääkseni 8:saan, no älä mitään. viikko sitten heitin ohituskaistan alussa kaasu petaalin pohjaan, rykäs pienempää sisään ja syttyi se keltainen kolmio (ilmoittaako se luistonestosta vai 4 vedosta vaiko molemmista?) sen jälkeen se heti sammui ja syttyi 4-matic valo ja alko tarjoomaan perää rinnalle, ei sen enempää 4vedosta kuin luistonestostakaan tietoa. Tämän jälkeen 4-matic valo paloi aina eikä nuo em. toiminnot pelanneet. 4-matic valo ei kuittaamalla sammunut ainoastaan valo kirkastui siksi aikaa kun piti johdon päitä yhdessä, siis 2-napasen johdon jolla kuittaan vian napojen välistä.
Jarruvalo anturi on syksyllä uusittu, pari päivää sitten otin akun takaa 4-matic boxista sen ison liittimen irti, sen jälkeen kaikki toimi noin tunnin pari ja taas jäi 4-matic valo palamaan.
Yleensä aiemmin on palaneet sekä kelt. kolmio että 4-matic valo ja silloin kun vika on jäänyt päälle, se on joka kerta tapahtunut niin, että kun sammutan autoa niin silloin kuuluu aika äänekäs naksaus/ kalahdus ja seuraavan kerran kun auton käynnistää, niin vika on päällä.
Jos joku oikein tosissaan ymmärtää tän päälle jotain , niin olisin melko kiitollinen informaatiosta !
Avatar
Malm
W123-Spesialisti<br>Räikkäpää
Viestit: 1657
Liittynyt: 23.10.2005 18:00
Paikkakunta: Limika/Oulu

Viesti Kirjoittaja Malm »

Moromoro,

Tuolla ois lissää maticin vikakoodeista:
http://juhol.pp.fi/mersu/4matic/

Olikohan tuon sivun tehnyt nimimerkki Juhana H.
Eli yhdeksän vilkautusta pitäisi kertoa että katkos tai oikosulku kakkosventtiilissä, en nyt ilveelläkkään muista minkä osan venttiili tuo kakkosventtiili oli, enkä rupia arvaamaankaan vaikka joskus olen senkin lukenut.

Keltainen kolmioahan mittaristossa kertoo juurikin sitä että järjestelmässä on lukko päällä. Luistonestoahan näissä autoissa ei erikseen ole :wink: :)

-Risto

EDIT: Joskus muistan lukeneeni että ylijännitesuoja(rele) on aiheuttanut tuon valon vilkkumisen 9:n kertaa. Onkos autossasi kierroslukumittaria? Toimiiko se ?
W203.016
W124.185 (250TD-PA) ® Mesen linttaklubi :kuningasajatus:
W123.130 tallissa lepäilee
Emännällä Passatti
Juhana H.
Viestit: 424
Liittynyt: 30.9.2005 2:41
Paikkakunta: Hki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Juhana H. »

Juhanahoolla on tällä kertaa itsellään ongelmia nelikon kanssa. Nyt kun etelässä sitä vihdoinkin tarvitsisi, kiitos joidenkin saa**nan tienpitoässien, nelikko sytytti vikavalon. Jarruvalokytkimen vaihdoin vasta kun vikavalo syttyi ja kytkimen koodin antoi. Valo muuten syttyi tällä kertaa auton käynnistyksen yhteydessä. Ideoita? Täytyy huomenna lukea vikakoodit.

Terveisiä tielaitokselle :evil: Oikea vekotin tuolla liikkumiseen olisi Proto-sisu tai panssarivaunu. Tahtoo Suburbanin :!:
Jatsi
Viestit: 41
Liittynyt: 26.1.2007 21:02
Paikkakunta: Urjala

4-matic sohlaa...!

Viesti Kirjoittaja Jatsi »

Moro taas!
Autossa on kiekkamittari ja toimii, jos juhana h:n vikalistan mukaan , kiitos siitä, vilkkuu 9 kertaa eli vikaa on 2-venttiilissä, nii tiätääks kukaan mistä sitä venttiiliä etsis, minkä näköinen, onko kyseessä paine vai sähköinen osa?
Avatar
Malm
W123-Spesialisti<br>Räikkäpää
Viestit: 1657
Liittynyt: 23.10.2005 18:00
Paikkakunta: Limika/Oulu

Re: 4-matic sohlaa...!

Viesti Kirjoittaja Malm »

Jatsi kirjoitti:Moro taas!
Autossa on kiekkamittari ja toimii, jos juhana h:n vikalistan mukaan , kiitos siitä, vilkkuu 9 kertaa eli vikaa on 2-venttiilissä, nii tiätääks kukaan mistä sitä venttiiliä etsis, minkä näköinen, onko kyseessä paine vai sähköinen osa?
Se kait löytyy takapenkin alta se venttiilipoksi. Sehän maadottuu taisiis siitä poistuu maadoitus jarruvalokytkimen perusteella joten sehän saattaapi olla ihan sähkövika. Eikai noi vilkaitukset aina niin paikkaansa pidä, ei tuo niin täysin viisas tuo vikavalo systeemi tuohon aikoihin ollut :wink: :)

-Risto
W203.016
W124.185 (250TD-PA) ® Mesen linttaklubi :kuningasajatus:
W123.130 tallissa lepäilee
Emännällä Passatti
Jatsi
Viestit: 41
Liittynyt: 26.1.2007 21:02
Paikkakunta: Urjala

4-matic sohlaa...!

Viesti Kirjoittaja Jatsi »

Moro taas!
Kiitos Malm(ille), yritetään huamenna löytää ventiilit penkin alta kunhan saan auton lämpöseen halliin, tätä kirjoittaessa on -20
T:Jatsi
Petri K
Viestit: 85
Liittynyt: 27.3.2006 10:30

Viesti Kirjoittaja Petri K »

Se venttiili taitaa loytya sielt takaa auton alta suurinpiirtein takapenkin kohdalta apumiehen puolelta. katso johdot sinne venttiiliryhmaan ja vikavirtareleen sulakkeet akun takaa. Jos vika on venttiilikoneikossa multa vois saada toisen joka vois pelata, Ite vaihdoin luultavasti tuon koneikon turhaan. uus venttiilikoneikko maksaa sit muuten mansikoita (paljon)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “W124 sähkö”