Pimpula85 kirjoitti: ↑12.9.2025 17:22
AK47 kirjoitti: ↑12.9.2025 1:38
Pimpula85 kirjoitti: ↑10.9.2025 8:58
Ihan hyvä on näkö kun lasien läpi kahtelen, ja ils-valotkin on vähintään kelvolliset, mutta valon kanssa on vähän sama kun voiman kanssa, harvemmin sitä liikaa on.
Jos ei kykene ilman lisävaloja ajamaan 212 mersulla niin ei ole kummoisia edellytyksiä ratin taakse, kannattaa mennä takapenkille tai kuskin viereen.
Tämä lisävaloohje ei ole mersun keulalle vaa sinne ratin ja penkin väliin. Vastaantulijalla on oikeus ajella ilman että lisävalopellet häikäisee normaalin pimeänäön pois puoleksi tunniksi vastaantulijoilta.
Oikein hyvin kykenen ajamaan ilmankin lisävaloja, ils ei ole missään nimessä huono, mutta ajan työmatkaa puolet vuodesta aamua iltaa pimeässä sellaisen 40km suuntaansa, ja alueella jossa vähintään kerran viikkoon on hirviä toikkaroimassa tiellä, ei niitä liian aikaisin voi huomata. Toki jos sinun pussihousut alkaa siitä kahisemaan että laitan omaan autooni ledbarin koska haluan nähdä nii sille en vaan voi mitään, mieluummin näen ja tulen nähdyksi. Asennus tulee varmasti olemaan laillinen jo ammatinkin vuoksi ja osaan myöskin käyttää valoja varmasti oikein, ne tulee erilliselle katkaisijalle mutta saa myöskin ohjauttua ils:n kautta.
Olen ajellut itse 202 halogeeneilla 60 km suuntaansa työmatkaa vuosikausia aikanaan joten ei ole hirvet tai hämärässä/pimeässä ajot tuntematon asia. Joka kerta kun on ollut läheltä piti tilanne se on tullut ihan sivulta, myös se ainoa osuma, valokeilassa ei kertaakaan ole ollut sellaista että lisävaloilla olisi läheltäpiti muuttu turvallisemmaksi. Varmasti hirviä näkee kahteen kilometriin asti kunnon valoilla mutta ei se hirviturvallisuuteen mitään vaikuta.
Jos haluaa hirvistä turvallisuutta niin sellainen auto jossa tutka ja avustimet varmasti kokonaisuutena parempi.
Aina on ollut vastaan tulemassa lisävalollisia jotka häikäisee. Nykyään led valopanelit on aika paljon pahempia häikäisyn lähteitä. Ketään en kuitenkaan halua häikäistä joten ei liene kohtuutonta sanoa etten halua muiden häikäisevän minua. Ajatustasolla on kyllä käynyt mielessä häikäisytilanteessa että jos olisi samat valot täällä käytettävissä ja ne nyt lävähtäisi päälle niin mitäpä arvoisa vastaantulija ajattelisit.
Mitkä on pussihousut? Pitääkö ne olla jalassa jos kirjoittaa tänne esimerkiksi lisävaloista?
Onhan se hyvä jos et häikäise ledpanelillasi ketään. Harvapa esimerkiksi kokeilee ajaa omaa autoaan vastaan ja testata miltä se näyttää vastaantulijasta sillä etäisyydellä missä itse vaihtaa lyhyille.
Asian voi tietysti ottaa asiana tai henkilökohtaisena asiana.
Eikö kukaan ole häikäissyt sinua lisävaloillaan häiritsevästi?
Minäkin haluan nähdä pimeällä. Myös sen jälkeen kun joku lisävalopelle on tullut vastaan. Voin todeta että minut on häikäisty tuhansia kertoja niin tehokkaasti että selvästi huomaa hämäränäön heikenneen merkittävästi verrattuna normivaloilla ajettuun kohtaamiseen (toki voi normivaloillakin saada vastaantulijan häikäistyä). Häikäisyn vaikutuksen voi testata helposti. Pitää toista silmää kiinni kohtaustilanteessa ja kohtaamisen jälkeen kokeilee miten niillä silmillä näkee kun sulkee hetkeksi toisen vuoronperään. Kestää aikansa että ero tasoittuu. En usko että minulla olisi tavallisesta silmästä mitenkään erityisesti poikkeavat silmät tässä suhteessa.
Eipä ole harvinaista että pitkällä suoralla toisessa päässä tulee vastaan lisävalopelle ja tie häviää saatananmoiseen valopalloon yli kilometrin matkalta. Sitten kun vilkuttelee omia pitkiä että haloo täällä ei näe nyt mitään, niin sammutetaan ne lisäpitkät ja sitten ajellaan vastaan lyhyillä niin että välissä ihan pimeetä yli puoli kilometriä. Loppuhuipennuksena lisävalot kytketään 25m ennen kohtaamista. Kiitos ja näkemiin.
Mikä oikeus joillakin on häikäistä muita oman näkemisen eduksi ?
Onpahan sentään saatu keskustelua aikaan ja toivotaan että edes joku muistaa ajatella sitä vastaantulijaa uudessa "valossa". Aion kyllä valittaa tästä asiasta aina tasaiseen tahtiin - koska syytä on.