No niin Ässä saatiin laakeriremontista, mutta ei tullut vieläkään kuntoon. Pitää vielä uusia kuskin puolelle napa ja laakeri, siihen oli joskus laakeri vaihdettu ja jotain oli käynyt kun napa oli mennyt huonoon kuntoon. Kuskin puolella on nyt uusi laakeri, mutta ei tiedä kauanko se kestää kun jouduttiin hiomaan napaa. Laitan ne uusiksi niin pääsee siitä huolesta.
Ajolleen jämäköityi kummasti kun sai uudet laakerit. Nyt auto on taas saamassa hoitoa, vaihtoon menee kaikki öljyt, nesteet ja suodattimet, sekä myös nokkakettinki.
Alustan kolinan syy selvisi, kuskin puolen etujousi oli poikki ja kallistuksenvakaajan tikku väljä. Ne laitetaan uusiksi molemmille puolille. Hehkutulpat myös uusitaan.
Ohjauksen pikku väljyys keskialueella johtui pienestä välyksestä simpukassa. Huollon mukaan se saadaaan korjattua pikku kiristyksellä. Huono tuo ko tuossa on tämä parametriohjaus, kun pystyy pikkurillillä pyörittelemään rattaita paikallaan. Eipä tuo simpukka pidemmän päälle siitä taida tykätä. Onhan tätäkin jo 14 vuotta pyöritetty.
EPC:stä tulostelin hukkaportin alipainesysteemin kaavion. Pitää ropata sitä niin saa tuon hukkaportin jumituksenkin korjattua. Jostain englanninkieliseltä foorumilta lueskelin, että syynä voi olla myös sen alipaineventtiilin huohottimen suodatin joka on tukossa.