Pitääkö paikkansa että 700 Nm rasittaa enemmän voimansiirtoa jos se saadaan ulos 2000 kierroksella kuin että 5000 kierroksella, ja jos pitää niin kuka osaa maanläheisesti selittää miksi näin on

Olkaapa hyvä, tietäjät ja HVM.

Samaan mieltä ollaan täälläkin. Juuri tämän takiahan vaihteistot ei kestä. Kun kone pyörii hitaasti niin sylinterien syttymiset tuntuu iskuina laatikolle. Se taas särkee rattaita ja laakereita.Melitos kirjoitti:Lisätäänpä vielä oma näkemys aiheesta. Moottorin vääntöhän ei ole tasainen vaan aina kun yksi sylinteri sytyttää niin tulee vääntöpiikki. Matalilla kierroksilla nämä piikit aiheuttavat suurempaa momenttivaihtelua ja tästä aiheutuu iskumainen kuormitus voimansiirtoon.
Tästä vois päätellä että nelipytyynen rikkoo samalla väännöllä-samoilla kierroksilla herkemmin voimansiirtonsa ku kuuspytyynenMika.T kirjoitti:Samaan mieltä ollaan täälläkin. Juuri tämän takiahan vaihteistot ei kestä. Kun kone pyörii hitaasti niin sylinterien syttymiset tuntuu iskuina laatikolle. Se taas särkee rattaita ja laakereita.Melitos kirjoitti:Lisätäänpä vielä oma näkemys aiheesta. Moottorin vääntöhän ei ole tasainen vaan aina kun yksi sylinteri sytyttää niin tulee vääntöpiikki. Matalilla kierroksilla nämä piikit aiheuttavat suurempaa momenttivaihtelua ja tästä aiheutuu iskumainen kuormitus voimansiirtoon.
Mersun bensakoneet on aika ylävireisiä, minullakin vakiokoneessa huippuvääntö @4750rpm...veskola kirjoitti:Yleensä on kuitenkin kyse siitä, että alavääntö on huomattavasti suurempi kuin ylävääntö, en nyt yht'äkkiä muista yhtään konetta jossa vääntömomentti olisi noussut kun siirrytään 3000 rpm -> 5000 rpm.
Niin, mulla on huippuvääntö 4290rmp kohdalla ja lähtee loivaan laskuun saavuttaen 3500rpm vääntötason 5500rpm jälkeenSivonen kirjoitti:Mersun bensakoneet on aika ylävireisiä, minullakin vakiokoneessa huippuvääntö @4750rpm...veskola kirjoitti:Yleensä on kuitenkin kyse siitä, että alavääntö on huomattavasti suurempi kuin ylävääntö, en nyt yht'äkkiä muista yhtään konetta jossa vääntömomentti olisi noussut kun siirrytään 3000 rpm -> 5000 rpm.![]()
(diisselithän ei edes kierrä yli 3500rpm)
Se on ihan selviö asia, että mitä enemmän on sylintereitä niin paremmin kestää sitä samaa vääntöä, parashan se olisi olla sähkömoottori niin ei tulisi iskuja ollenkaan.Mika.T kirjoitti:Eikös tässä meinattu